سه شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۰

آشنایی با شغل وکالت و جزئیات شغل وکالت

از زمانی که حق ایجاد شده و بصورت عرف و عادت محلی و یا قانونی در آمده است وجود شخصی که بتواند حق مظلوم را از متجاوز استیفا نماید ، محسوس گردیده است . چون ستمدیده و شکست خورده در خود احساس ضعف و ناتوانی می کند و نیاز به کسی دارد که در پیشگاه عدالت احقاق حق او را بنماید . او در خود حس می کند که محتاج به یاری و کمک شخصی است که قادر باشد حق او را استیفا نماید.

خدمت وکالت درتمام ادوار تاریخ و پیش همه ملت ها ، از نقطه نظراجتماعی در ردیف نجیب ترین و شریف ترین وپراهمیت ترین خدمات به شمار آمده است . وکیل برای استقرار عدالت با دستگاه قضایی همکاری داشته و تمام نیروی فعاله ، معلومات و دانش حقوقی ، نبوغ وهنر خود را دراختیار کسانی قرار می دهد که شرف ، خانواده ، دارایی و زندگی آنان مورد مخاطره قرار گرفته است.

وکالت دادگستری اگر چه از مشاغل آزاد ومستقل از دولت بوده ولی چون وکلا در دعاوی مردم مداخله و با دادگاه ها تماس دارند ، بایستی طرف اعتماد و اطمینان دادگاه باشند و همچنین به خاطر خطیر و مهم بودن شغل وکالت ، قانونگذار آن را از حیث تصدی ، حقوق وحدود تابع مقررات خاصی نموده است که رعایت آنها الزامی و ضروری است.

وکیل دادگستری یکی از بازوان توانمند و یکی از دو عنصر عدالت به شمار می رود چون درصورت عدم دخالت وکیل احتمال تضیع حق در نزد دادرس وجود دارد بدین صورت که صاحب حق بواسطه بی اطلاعی از قوانین و نیز عجز و ضعف در اقامه دلائل نمی تواند حقیقت را در نزد قاضی مکشوف سازد و ممکن است قاضی بدون درک حقیقت حکمی دهد که بالنتیجه عدالت را پایمال وحق صاحب حق را تضییع نماید .

در واقع یک وکیل شایسته در مقام احقاق حق مظلوم را می توان مشعل هدایت افکار قاضی دانست که او را از تاریکی جهل به موضوع رهائی بخشیده و حق را در پیشگاه عدالت روشن می سازد . بقول سیسرون "وکیل مرد صالح و درستی است که دارای اطلاعات قضائی بوده و با سلاست بیان می تواند قضایا را طرح نموده و در سایه مشاوره و تنظیم لوایح کتبی و اظهارات خود حقوق مراجعه کنندگان را حفظ و یا آنکه راسا دعا وی طرفین را خود شخصا رسیدگی نموده مانند یک نفر قاضی اختلاف آنها را قطع وفصل نماید".

به هر حال یک وکیل راستین را می توان طرفدار حق و عدالت و حامی مظلوم و پشتیبان ستمدیده دانست ،وکیل راستین کسی است که بر روی زخم ستمدیده مرهم عدالت می گذارد و از پای بیوه زن مظلومی خار ظلم را خارج می کند در یک جمله گره گشای کار مردمی باشد .

همانطور که دیدیم وکالت شغلی حساس وخطیر در جامعه بوده که احتمال سوء استفاده از آن زیاد بوده و چه بسا نیرنگ بازان و سودجویان و کلاهبرداران با نام وکیل و به اسم وکالت مال و حیثیت و شخصیت دیگران را ملعبه هوی و هوس خود قرار دهند و ضررهای هنگفتی بر جامعه و افراد آن زده و نظم آرامش اجتماعی را بر هم بزنند . قانونگذار برای جلوگیری از سوء استفاده افراد ناصالح وکالت را تابع قوانین ، مقررات و تشریفاتی نموده که انجام عمل وکالت و اتخاذ عنوان وکیل دادگستری در حدود این قوانین و مقررات مجاز است .

قانونگذار فقط کسانی را شایسته عنوان وکیل دادگستری و انجام عمل وکالت دادگستری می داند که توانسته باشند در حدود قوانین و مقررات به این عنوان نائل شده و اجازه چنین عملی را داشته باشند کسانی را که بر خلاف حقیقت چنین عنوانی را بر گزیده و یا بصورت غیر قانونی در امر وکالت دادگستری مداخله نمایند قابل تعقیب و مجازات شناخته است1- تعهد به سوگند وکالت در گفتار و اظهار نظر

سوگند نامه وکالت که با تاکید بر شریف بودن این حرفه احترام همیشگی به قوانین و نظامات را برای هر وکیلی لازم الاتباع می داند و در پی آن تنها هدف هر وکیل را عدالت و احقاق حق می داند اصل و چهار چوبی است که تمام وکلاء با هر گرایش فکری و عقیدتی بایستی به آن پایبند باشند چرا که علاوه بر اتیان سوگند به خداوند متعال که عالیترین و مافوق تمام هستی است شرافت خود را نیز وثیقه تعهد به آن قرار داده اند ، هیچ علت و عذری نمی توانند توجیه کننده نقض و یا تخلف از آن گردد . سوگند نامه وکیل را ، متعهد می سازد بر خلاف شرافت قضاوت و، وکالت اقدام و اظهاری ننماید که فراتر از اقدام اظهارات وکیل را نیز در بر می گیرد و وکیل را حتی از اظهارات خلاف شأن و شرافت قضاوت و وکالت ممنوع می دارد در ادامه رعایت ادب و احترام را نسبت به اشخاص و مقامات اداری و قضایی و همکاران و اصحاب دعوی همچنین پرهیز از اعمال نظریات سیاسی و خصوصی و راستی و درستی در امور وکالتی ، شخصی و دفاع از حق را به تعهدات وکیل می افزاید

2- جزئیات شغل وکالت

تعریف شغل :

وكالت در لغت به معنای واگذار كردن، اعتماد و تكيه كردن به ديگری است. و در اصطلاح فقهی عقدی است كه به موجب آن كسی ديگری را برای انجام كاری جانشين خود قرار می ‌دهد. معنای لغوی وکالت اعمّ است. زيرا در معناي لغوی واگذاركردن هر كاری به ديگری است. ولی معنایاصطلاحی اخصّ است. زيرا هر كاری را نمی‌توان به ديگری واگذار كرد. مثلاً انسان زنده نمی‌تواند نماز واجبش را به ديگری واگذار كند تا او بخواند بنابراين بين معنای لغوی و اصطلاحی وكالت، عموم و خصوص من وجه است.

شرح وظایف ومسئولیت های اصلی شغل :

کمک به افراد برای رسیدن به حقوق خود،کمک به قاضی دادگاه برای صدور رای عادلانه و ارائه مشاوره های حقوقی به منظور آشنا کردن افراد با قوانین در زمینه موضوع مورد اختلاف

اهمیت وضرورت شغل :

به علت کثرت قوانین و نا آشنا بودن مردم برای رسیدن به حق خود نیاز به وکیل در جامعه محسوس است. یک وکیل باید دوره های تحصیلات دانشگاهی و کار آموزی در کانون وکلای دادگستری را در بخش های مختلف قضایی از قبیل خانواده، کیفری، حقوقی سپری کند.

وسایل وابزار لازم برای انجام شغل :

فضای سرپوشیده مانند محاکم دادگستری ودفترکار. یک وکیل برای موفقیت درکارخود تنها به آگاهی هرچه بیشتر ازقوانین ومقررات حقوقی وجزایی نیازدارد در کل باید گفت که نحوه استدلال وفن بیان، ابزار کار یک وکیل است. رسیدگی به پرونده ها در دادگستری ياحضور در جلسه های دادگاه،انجام امور اداری پرونده های محوله،مطالعه،بررسی و پیگیری آنها،حضور در دفتر کار شخصی ارائه مشاوره های حقوقی به موکلان و مراجعه کنندگان

خصوصیات جسمانی وتواناییهای بدنی لازم برای انجام شغل :

سلامت و قدرت بدنی،مقاوم در برابر خستگی،توانایی کلامی. شاید معلولیت دست یا پا کم ترین تاثیر رادرشغل وکالت دارد ولی درهرصورت به دلیل شرایط سخت وکالت کم ترین معلولیت می تواند بیشترین بازدهی رادرکاریک وکیل داشته باشد. جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب لازمه موفقیت در این رشته است. یک وکیل باید شیفته و عاشق این رشته باشد یعنی اگر هدفش این است که به وسیله این شغل تنها امرار معاش کند مطمئنا وکیل موفقی نخواهد شد. ممکن است که به دست‌آوردن لیسانس حقوق کار دشواری نباشد اما وکیل خوب شدن بسیار مشکل است. چرا که علم حقوق امروزه با جامعه‌شناسی، روانشناسی و علوم فلسفه‌ آمیخته شده است و یک وکیل باید از این علوم اطلاعات کافی داشته باشد

یک وکیل برای آنکه بتواند عکس العمل های روحی طرف را بشناسد و ازتاثیر پذیری وحساسیت او استفاده کند باید ذوق روان شناسی را داشته باشد. یک وکیل خوب بودن وجود شرایط اخلاقی خاص است ، کسی که دفاع خود یا دیگری را به عنوان وکیل به عهده می گیرد باید دارای روحیه و سرشتی مبارزه خواه و مقاوم باشد و بی جهت درمقابل حملات حریف از کوره درنرود و نیزعکس العملهای نامناسب انجام ندهد، یعنی علاوه برجسارت وشجاعت و شهامت خاصی که باید داشته باشد باید در مقابل هر گونه تهدیدها و تحریکها دارای شهامت اخلاقی بوده وبدون هیچ گونه تزلزل و تشویشی از خود یا موکل خود دفاع کند و درعین حال استقلال و آزادی خود را حفظ و از هیچ چیزی نهراسد. پس به طور کلی یک وکیل خوب باید در مقابل جو سازی ها ایستادگی نماید و خود را تسلیم احساسات اطرافیان و محیط نکند

جنبه های مالی وحقوقی :

پرداخت حقوق و مزایا تابع قانون استخدام کشوری است و فرد از حق عیال و اولاد و بیمه و بازنشستگی برخوردار است و در خود اشتغالی (دفترشخصی وکالت)هم میزان درآمد طبق تعرفه های کانون وکلای دادگستری که هر سال تعیین می شود و تعداد پرونده ها ی ارجاعی است.

ارتباطهای شغلی :

بااقشارمختلف مردم – قضات دادگستری – وکلای دیگروبسته به نوع پرونده ممکن است باادارات ونهادهای مختلف دیگر هم درارتباط باشد ونوع ارتباط یک وکیل دامنه محدودی ندارد.

آینده شغل :

رشته حقوق از جمله رشته هایی است که یک لیسانس حقوق می تواند کار اجتماعی مشخصی که تخصص است، انجام دهدودرآمد بسیار خوبی هم داشته باشد

توصیه وپیشنهادلازم برای داوطلبان ورود به این شغل :

اول از همه شناخت توانایی و استعداد لازم برای ورود به این شغل و دوم داشتن علاقه ی زیاد ، حمایت از حقوق مردم و برخورداری از تقوای الهی برای تحمل سختی های کار،استرس ها وفشار های ناشی از آن.3- آفات شغل وکالت

اولین آفت : ضعف آگاهیهای علمی :

به نظر حقیر وکیل برای موکل حکم طبیب برای بیمار را دارد بیمار با یقین به این که به طبیب حازقی مراجعه کرده و دردهای او درمان خواهد شد به اینجا روی می آورد . اگر بنا به جهاتی که استاد عزیزم مطرح کرد یا احساس استغناءعلمی یا مستی علم که جزء مستی هاست عزیزی احساس کند مستغنی از مطالعه است و موکل را به بی راهه و گمراهی ببرد . چه در راهنمایی کردن، چه در تقدیم دادخواست، چه در تنظیم شکایت . حق الناس مهمی به عهده گرفته است. لذا من به عزیزان توصیه می کنم ، همیشه سوال کنید و مشورت کنید . من بعضی از قضات بسیار فاضل و مجرب را دیدم بعضی از پرونده ها دستشون اتاق به اتاق با قضاتی که ده پانزده سال سابقه کاری شون از آنها کمتر بوده مشورت می کردند و این ها انسانهای بزرگی بودند که هر روز بزرگتر و عالمتر شدند . لذا حضرت علی علیه السلام می فرماید : برای بدست آوردن پنج چیز زحمت زیاد را می ارزد تحمل کنید. این پنج تا مطلب را در خودتان ایجاد کنید:1- امید مبندید الا به خدا ،2 -مترسید مگر از گناهانتون، 3 -حیاء نکنید اگر از چیزی که از تون پرسیدند بلد نیستید بگوئید نمی دانید ، 4- حیاء کنید چیزی را که بلد نیستید بروید یادبگیرید ، 5- برشما باد که صبر داشته باشید . چون رابطه صبر با ایمان مثل رابطه سر باتن است .

آفت دوم : دنیا طلبی و زیاده خواهی

از آفات مهم این حرفه است ما انسانهای متعاوت و معمولی هستیم ظواهر دنیا جاذبه دارد و ما را مفتون می کند ممکن است صاحبان این حرفه در معرض امتحانهای مهمی که قرار می گیردند حق الوکاله برایشان اولویت اول و حق و حقیقت و سوگندی که یاد کرده اند به اولویتهای بعدی تبدیل شود چنانچه این حالت ملکه شود تدریجی این روحیه ایجاد خواهد شد. این افراد از شأن و منزلت اجتماعی در میان قضات و وکلاء برخوردار نخواهند ماند و در دستگاه آفرینش نیز بسیار بی قیمت خواهند بود این آسیب و خطر نه این که ماقضات را تهدید نمی کند ماهم در معرض این بلا ها هستیم منتهی چون بحث ما در خصوص موضوع وکلای عزیز است من به این نکته می خواهم تأکید کنم عزیزان و سروران بدانید رزق و روزی دست خداست و با ارتباط با او این بیشتر و بهتر تأمین خواهد شد . تا با بی ارتباطی با خدا . ضمن این که ما شیعه امامی هستیم که فرمود :

" به خدا قسم این دنیای شما نزد من پست تر است از استخوان لیسیده شده ی گوشت خوکی در دست یک انسان جزامی." دنیا معناش این نیست که ما پول در نیاوریم خونه خوب نداشته باشیم این ها همه آخرت است درآمد جز آخرت است جهت خدایی پیدا کرد همه این لذایز دنیای آخرتی می شود. سخنرانی و نهج البلاغه گفتن و قرآن گفتن و خطبه خواندن برای خدا نبود می شود یک امر دنیای .

پیامبر اکرم (صلی اله علیه و آله و سلم) از جای رد شدند دیدند یک کسی افتاده روی زمین و عده ی دور آن جمع شده اند. حضرت فرمود این چه طوره؟ گفتند : دیوانه است . حضرت فرمود: این مجنون نیست این بیمار است . دیوانه کسی است که دنیا را بر آخرت ترجیح می دهد .

این نوع شیوه سلوک که عرض کردم که اصلی ترین اولویت فقط کسب درآمد به هر قیمتی گاهی وقت ها در عرف جامعه ی ما ، در استانهای ما این آسیب کمتر و در تهران بیشتر است به عنوان یک ارزش مطرح می شود . به عنوان این که این یک انسان زرنگ و زیرکی هست ، عاقل است و خوب راه را بلد است . کانالها را خوب یاد گرفته است. بزرگان و اولیاء خدا به این انسانها به عنوان کودکان شصت و هفت ساله می خندند . عقل ما به سن نیست گاهی وقت ها افرادی را می بینید در سنین بالا ، اما علاقه هاشان ، علاقه کودکانه است . دل خوشی شان به چیزهای همچنان که دل خوشی بچه ها به یک اسباب بازی است . ماخلیفه خدایم جایگاه و موقعیتمان بالاتر از این چیزهاست . کمترین قیمت مابهشت است نه بالاترین آن . و به کمتر از این خود را فروختن اشتباه است و دلیل جهالت .

آفت سوم : بی نظمی و بدقولی است .

وفای به عهد یکی از اصول ماست عزیزان ، برادران ،خواهران وعده دادن و سر وعده حاضر نشدن ، در دادگاه حضور پیدا نکردن ، دور خودمان را جوری شلوغ کردن ،عادی شدن بدقولی ، اعتبار وکیل را به شدت آسیب می زند .

قول شما برای موکلتان باید حجت باشد. این یکی از آفاتی است که بعضی از وکلای عزیز در معرض آن قرار دارند .

آفت چهارم : توسل به اقداماتی جهت انحراف قاضی از مسیر حق و کشف حقیقت

گاهی وقتها این ممکنه به عنوان یک کار حرفه ی تلقی بشود . گمراه کردن قضات از مسیر حق برای رسیدن به یک امیال غیر مقدس ، قاضی خود به خود جاهل هست بین دو عالم ، گمراه کردن او دیگر سزاوار نیست . بنابراین آن چیزی که وکیل و قاضی را به حقیقت می رساند یکی علم است اما یکی هم بی علتی و بی غرضی و صدق است چه بسا قضات عالمی که هرگز به یک رأی حقیقی نرسند و چه بسا یک وکیل مبرز که هرگز به حقیقت نرسد . علم یکی از ابزار کار ماست یکی دیگر آن صفایی باطن و تزکیه است . اون میل به حقیقت جوی است اون صدق است وتا دل نورانی نشود آن تجلی نخواهد کرد .

آفت پنجم : بی حرمتی نسبت به قضات و تشکیلات قضایی است .

این از مصادیق بر بن نشستن و شاخه بریدن است بعضی از دوستان ممکن است فکر کنند با ادای کلماتی وجهه و اعتبار پیدا می کنند. آقا ما تحقیقمان را می کنیم کارمان را انجام می دهیم آن قضات همه بی سوادند این کارمندان همه فاسد هستند این قضات همه آلوده اند . این نوع صحبت ها هم دستگاه قضایی را نابود می کند هم نظام را و هم خود وکلاء را . چون بخشی از اعتبار وکلا در همین دادگستری است . دنیاشون و آخرتشون آنجاست . دنیاشون اونجاست بالاخره ممرمعاش است .آخرت آنجاست با کمک به موکلین شان توی این تشکیلات می توانند به کسب معنویات و فضائل برسند .

آفت ششم : عدم رعایت شئونات و عزت نفس در مقابل قضات و کارمندان دادگستری است

یعنی هرگز مقابل هیچ یک از قضات خودتون را ذلیل نکنید هرگز مقابل کارمندان خودتون را ذلیل نکنید شما را خدا عزیز خلق کرده است با وقار با متانت با شخصیت با عزت نفس . یک وکیل متدین ، عالم ، حق طلب ، شخصیتش در درون خودش است . ویژگیهای یک وکیل وقتی در یک وکیل وجود داشت ، خود به خود همه قضات به او احترام خواهند گذاشت این واقعیتی است . اصلاً پرونده که این وکالتش را بگیرد هنوز وارد نشده قرینه ی در ذهن قضات ، به نظر می رسد این آدم ذی حق است چون این دنبال فساد نیست دنبال راه حق و مسیر حق است و این از مظلوم دفاع می کند . لذا وکلای با شخصیت بسیار در دادگستری معززو با شخصیت هستند و مورد احترامند غالبن . بنابراین شما عزیز و بزرگ هستید . زحمت کشیدید . با سوادید . همچنان که تخریب دستگاه قضایی آفت کار شماست تحقیر خودتون ، ذلت خودتون ، کوچک کردن و خوار کردن خودتون پیش هرکس از جمله قضات ، این هم جزء مهمترین آفات وکالت است . هرچه شما بزرگتر، با شخصیت تر ، وزین تر ، اعتبارتان در جامعه و در سیستم قضایی و پیش خداوند بیشتر . یک جمله عجیبی حضرت دارند . میفرمایند : "کسی که برود تواضع بکند پیش یک انسان غنی ، قدرتمند ، ثروتمند به خاطر قناش و نه به خاطر شخصیتش ، دوسوم دینش را از دست داده است ."
نوشته شده توسط دامون سوگند پور در 0:40 |  لینک ثابت   •